Sportowe ratownictwo wodne ma olbrzymi wkład w rozwój technik ratunkowych, specjalistycznego sprzętu, umiejętności ratowników, integracji środowisk ratowniczych w kraju i na świecie oraz promocję bezpieczeństwa na wodach.

To właśnie ze sportu wywodzą się profesjonalne pasy ratunkowe, deski, kajaki czy liny ratownicze, a pierwsze skutery wodne i łodzie ratunkowe typu IRB powstały w celu ratowania surferów w trudnych warunkach oceanicznych. Ten sprzęt jest dziś powszechnie stosowany przez ratowników na wszystkich akwenach – od pływalni, przez jeziora, aż po morza i oceany.

Dodatkowo, wypracowane przez sportowców podczas żmudnych treningów  oraz licznych startów na zawodach techniki posługiwania się tym sprzętem służą w codziennej pracy ratowników wodnych.

Poza sezonem wakacyjnym, ratownicy sportowi spędzają kilka godzin tygodniowo na treningach, podczas których podnoszą swoje umiejętności, kondycję i sprawność, dzięki czemu są świetnie przygotowani do pracy na kąpieliskach i pływalniach w sezonie,a dzięki startom w krajowych i międzynarodowych zawodach podpatrują najnowsze style i techniki ratunkowe, które później przenoszą na grunt krajowy.

Organizowane  widowiskowe imprezy sportowe z udziałem najlepszych i najsprawniejszych polskich i zagranicznych ratowników są bardzo ważnym środkiem promocji stowarzyszenia, ratownictwa wodnego, bezpieczeństwa na wodach oraz zdrowego stylu życia. Reprezentanci Polski w ratownictwie wodnym byli mistrzami świata, Europy, wielokrotnie wygrywali zawody międzynarodowe.

źródło: wavepoland.pl